K vykonávání precizních úkonů v domácnosti, dílně, na zahradě i na staveništi je zapotřebí vhodné a kvalitní měřicí vybavení. Protože jde o ..
K vykonávání precizních úkonů v domácnosti, dílně, na zahradě i na staveništi je zapotřebí vhodné a kvalitní měřicí vybavení. Protože jde o poměrně rozsáhlou oblast, v následujícím přehledu představujeme různé typy měřidel a jejich praktické využití. Společně se v nich snadno zorientujete.
Existuje několik hledisek, podle kterých lze tato zařízení třídit. Díky tomu si můžete vybrat přesně taková, která odpovídají vašim potřebám.
Významnou roli v přesnosti hraje samotná kvalita zpracování, hustota dílků na stupnici i způsob odečítání hodnot. Ve výsledku tak velmi záleží na tom, jak s měřidlem pracujete. Pokud vyžadujete skutečně exaktní údaje, je možné nechat přístroj oficiálně ověřit (ocejchovat) u specializované firmy. Pro běžné domácí nebo hobby použití však taková certifikace často nebývá nutná.
V dílně domácího kutila by neměla chybět fázová zkoušečka, multimetr, skládací či svinovací metr, pravítko, posuvné měřítko, úhloměr a vodováha. Fázová zkoušečka dovoluje zjistit přítomnost proudu například při zapojování zásuvek. Multimetr zase změří důležité elektrické veličiny.
Svinovací a skládací metr jsou ideální pro středně velké vzdálenosti. Posuvné měřítko slouží k přesnému změření průměrů, roztečí či hloubek. V digitální podobě usnadňuje odečítání naměřených hodnot. Vodováha pomůže nastavit menší předměty do roviny.
Při stavbě se kromě uvedených základů hodí dálkoměr či pásmo, nivelační přístroj nebo alespoň hadicová vodováha. Užitečná je také delší lať s libelou, stavební provázek nebo olovnice. Pro střední vzdálenosti bývají určené ultrazvukové dálkoměry, ovšem může je ovlivňovat lomený odraz ultrazvuku, což vede k nepřesnostem.
V interiérech si stále více fandů i profesionálů oblíbilo laserové dálkoměry, které nabízejí vysokou přesnost a navíc zvládnou sčítání a odečítání měr či výpočet ploch a objemů. Některé modely komunikují přes Bluetooth, a tak lze data přenášet rovnou do digitálních plánků nebo fotografií.
V exteriéru se velmi dobře uplatňují optické nivelační přístroje, jež však obvykle vyžadují proškolenou obsluhu a pomoc druhé osoby. K jednoduššímu použití v interiéru se hodí laserové nivelační přístroje, které promítnou paprsek v kolmém či vodorovném směru. Díky tomu se čáry na zdi vyznačí bez nutnosti cokoliv značit tužkou, a práci tak lze provádět s trvalým a viditelným vedením laserem.
Některé nivelační přístroje podporují i uzamčení pro měření šikmých rovin nebo disponují olovnicí k vytyčení bodu pod a nad přístrojem. Umožňují tak například snadné vyměření sádrokartonových příček. Neustálé promítání čar oceníte u dlouhodobějších prací, kde je nezbytné trvale kontrolovat správné zarovnání.
Hadicová vodováha je zase osvědčeným řešením pro vyznačení více bodů ve shodné výšce na delší vzdálenost, ale pracuje se s ní ideálně ve dvou lidech. Pro rychlé určení roviny slouží vodováhy s libelou. U nich se vyplatí investovat do kvalitnějšího kousku, který bývá odolnější a přesnější.
Stavební provázek pak díky své pevnosti a minimálnímu průhybu pomůže s rovným vytýčením například zdí nebo linií pro plot. Olovnice usnadní nalezení svislé roviny v rámci stavebních úprav nebo zavěšování konstrukcí.