Klíčem k úspěšnému a preciznímu zpracování dřeva je volba vhodného nástroje pro každý řez. Žádný jiný materiál nenabízí tak široký sortiment pomůcek, jako právě dřevo.
Klíčem k úspěšnému a preciznímu zpracování dřeva je volba vhodného nástroje pro každý řez. Žádný jiný materiál nenabízí tak široký sortiment pomůcek, jako právě dřevo. Ponořme se do světa pil a objevme, jaké stroje jsou ideální pro práci s tímto přírodním materiálem.
Okružní, neboli kotoučové pily jsou navrženy pro provádění přesných a rovných řezů, zkracování fošen či sámování prken. Kromě tradiční varianty existují modely určené pro stacionární použití i pro ruční práci, přičemž se rozlišuje také možnost provádění řezu pod úhlem.
Speciální verze, jako je pila s nastavitelným pokosem, využívá vodicí prvky, zarážky a aretace k opakovaně přesnému řezu. Další modely umožňují nastavení řezu ve svislé i vodorovné rovině, čímž se dosahuje dvojitých šikmých řezů až do 45°.
Ruční okružní pily, známé také pod lidovým názvem "mafl", získaly svou pověst díky inovacím zavedeným německou společností, která jako první uvedla na trh model s motorem umístěným paralelně k ose kotouče a s jednoduchou převodovkou. Moderní verze s akumulátorem se dnes osvědčují při práci na stavbách, střechách i lešeních, kde umožňují precizní přířezy dřeva a dalších materiálů při výrobě nábytku, stavbě pergol či plotů a při montáži různých výstav.
Přímočaré pily využívají rovný řezný list, který je vhodný pro dlouhé a přesné řezy, nejčastěji s využitím vodicí lišty. Jejich jedinečnost spočívá v možnosti provádět tvarované řezy, což se hodí zejména při práci v omezených prostorech nebo při řezech složitých tvarů. Podle způsobu upevnění listu se rozlišují modely určené pro přímé řezy a varianty s mírně zakřiveným listem.
Přímočará pila patří k nejuniverzálnějším nástrojům pro práci se dřevem. Ačkoliv se občas tvrdí, že postačí tento jediný typ pily, ve skutečnosti se s ní nejlépe pracuje při vyřezávání křivek, tvarů či otvorů. Výhodou je snadná obsluha, zejména u akumulátorových modelů, a široká nabídka náhradních řezných listů. Některé moderní stroje umožňují nastavení patky až do 45° pro zkosené řezy a rychlou výměnu listů bez použití speciálních nástrojů.
U pil ocasek řezný list směřuje kupředu, což zajišťuje robustní výkon při hrubém řezání, bourání nebo při zkracování materiálů od dřeva po stavební hmoty. Díky akumulátorovým pohonům se tyto nástroje těší oblibě mezi stavebníky, dělníky i specialisty pracujícími v náročných podmínkách, jako jsou záchranáři či hasiči.
Některé moderní modely disponují funkcí orbitálního pohybu řezného listu, kdy se list při řezu nejen posouvá, ale také se mírně naklání, čímž se zvyšuje efektivita průchodu materiálem a usnadňuje odstranění třísek. Kompaktní konstrukce a ergonomický tvar rukojeti pak umožňují pohodlné ovládání i jednou rukou.
Rozsah využití pil ocasek odpovídá i rozmanitosti dostupných řezných listů. Základním kritériem, podle kterého se listy třídí, je počet zubů na palec (TPI – Teeth per Inch). Pro práci se dřevem se doporučují listy s 6 až 10 zuby, pro řezání plastů pak s 12 zuby a u kovů se osvědčují listy s 24 zuby.